Mult a fost, puțin a mai rămas! A fost convocată comisia pentru închiderea recepției la terminarea lucrărilor la Cazinoul din Constanța în data de 20 martie, anunță Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.
”Asta înseamnă că, în câteva zile, predăm beneficiarului această clădire restaurată, bijuteria arhitecturală a României, de la malul mării”, a transmis ministrul dezvoltării, Cseke Attila.
Clădirea simbol a trecut printr-un amplu proces de restaurare, care a presupus intervenții complexe, de la structura de rezistență până la elementele arhitecturale și artistice.

Consolidarea fundației, refacerea integrală a fațadelor și decorațiunilor, restaurarea vitraliilor, a mozaicurilor, a componentelor metalice, sunt doar câteva dintre lucrările care au redat Cazinoului strălucirea de odinioară.






Sursa foto: Facebook – Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației





