Guvernul României a aprobat continuarea finanțării Spitalului „Mama și Copilul”, primul spital nou construit în Constanța după zeci de ani în care nu s-a realizat o astfel de investiție, anunță Consiliul Județean Constanța.
„Începând cu anul 2027, vom putea trece pe lângă actualul șantier al spitalului și vom simți că am lăsat ceva valoros în urmă. Și nu ceva mic, ci un spital în care, zi de zi, vor fi salvate viețile copiilor. Investiția continuă„, a transmis Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța.
Noul corp al spitalului nu a mai putut fi finalizat până la termenul PNRR, motiv pentru care Ministerul Sănătății a recurs la o altă variantă pentru continuarea finanțării din alte fonduri europene.
Prin acest proiect, județul Constanța va beneficia de un spital modern, dedicat sănătății mamelor și copiilor. Proiectul prevede construirea unei unități sanitare noi, cu o suprafață construită de 3.500 mp. Clădirea va avea un regim de înălțime de 3 etaje subsol, parter, 8 etaje medicale și un etaj tehnic, oferind astfel un total de 350 de paturi, dintre care 232 pentru spitalizare continuă, 79 pentru spitalizare de zi și 39 pentru secția ATI. De asemenea, vor fi 2 blocuri operatorii, unul pentru Obstetrică/Ginecologie și unul pentru Chirurgie Pediatrică, precum și 2 unități de primire urgențe (UPU Pediatrie și UPU Obstetrică/Ginecologie).






