Amenzi de peste 53.000 de lei și permise suspendate în urma acțiunilor Poliției Rutiere din Constanța și Mangalia

Polițiștii rutieri din Constanța și Mangalia au desfășurat, în ultimele zile, acțiuni pentru creșterea gradului de disciplină în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.

Pe 23 iunie, polițiștii din cadrul Serviciului Municipal Siguranță Rutieră Constanța au verificat respectarea normelor de circulație de către participanții la trafic. În urma controalelor, au fost aplicate 59 de sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la aproximativ 18.000 de lei. Totodată, două permise de conducere au fost reținute în vederea suspendării dreptului de a conduce.

O acțiune similară a avut loc și pe 22 iunie, în municipiul Mangalia, unde polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Rutieră au aplicat 109 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit 35.000 de lei. De asemenea, au fost reținute două permise de conducere pentru suspendare și au fost retrase patru certificate de înmatriculare.

Reprezentanții Poliției reamintesc participanților la trafic importanța respectării regulilor de circulație pentru siguranța tuturor celor aflați pe drumurile publice.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal