CCR decide dacă primăriile de pe litoral pot primi gratuit până la 20% din plaje

Curtea Constituțională a României (CCR) ar putea decide miercuri dacă este constituțională legea care permite primăriilor de pe litoral să primească în folosință gratuită o parte din plajele Mării Negre utilizate în scop turistic.

Sesizarea a fost depusă de președintele Nicușor Dan în noiembrie anul trecut și vizează modificările aduse Ordonanței de Urgență nr. 19/2006 privind utilizarea plajelor și controlul activităților desfășurate pe acestea.

Noua prevedere legislativă permite statului, în calitate de proprietar al plajelor, să atribuie gratuit autorităților locale din stațiunile de la malul mării, la cererea acestora, o suprafață de până la 20% din plajele turistice aflate pe raza administrativă a fiecărei localități. Aceste suprafețe ar urma să fie folosite ca plaje publice.

În sesizarea transmisă CCR, șeful statului susține că plajele și falezele fac parte din domeniul public al statului și atrage atenția că autoritățile administrației publice locale nu se încadrează în categoria instituțiilor de utilitate publică, care pot primi astfel de terenuri în folosință gratuită.

Președintele apreciază că atribuirea unei părți din plajele turistice către primării contravine prevederilor articolului 136 alineatul 4 din Constituție.

O decizie a Curții Constituționale este așteptată miercuri.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal