Liderul nord-coreean Kim Jong Un a declarat că programul de înarmare nucleară a Marinei militare este în desfășurare și că țara sa intenționează să construiască nave de război de până la 10.000 de tone.
Anunțul a fost făcut marți, în portul Nampo, în timpul ceremoniei de intrare în serviciu a navei de război Choe Hyon, una dintre cele două nave de 5.000 de tone lansate la apă anul trecut, potrivit agenției oficiale de presă KCNA.
Kim Jong Un a afirmat că „programul care vizează echiparea Marinei cu arme nucleare își urmează cursul fără a devia de la direcția prevăzută” și a descris acest proiect drept o strategie esențială pentru menținerea capacității nucleare a statului.
Potrivit presei de stat nord-coreene, nava Choe Hyon este echipată cu „cele mai puternice arme”. În aprilie, Kim Jong Un a supravegheat inclusiv un test cu o rachetă de croazieră lansată de pe această navă.
Liderul de la Phenian a anunțat că, după nava Choe Hyon, va intra în serviciu și distrugătorul Kang Kon, iar ulterior Coreea de Nord va construi și lansa nave de război strategice de 10.000 de tone. Potrivit declarațiilor sale, țara ar urma să producă anual două nave de suprafață mai mari decât Choe Hyon, inclusiv un crucișător de 10.000 de tone.
Kim Jong Un a susținut că Marina nord-coreeană nu mai trebuie să fie doar o forță destinată apărării apelor de coastă și a acuzat Coreea de Sud și Statele Unite că, prin modernizarea forțelor armate, împing regiunea „în pragul unui război nuclear”.
Coreea de Nord se declară de mai mulți ani un „stat nuclear ireversibil”, iar relațiile cu Coreea de Sud rămân tensionate. Cele două țări sunt, din punct de vedere tehnic, încă în război, deoarece conflictul din perioada 1950-1953 s-a încheiat printr-un armistițiu și nu printr-un tratat de pace.






