Un șofer de TIR este căutat de polițiști după ce a forțat bariera unei treceri la nivel cu calea ferată din localitatea Dorobanțu, județul Constanța, și a avariat instalația de semnalizare, afectând circulația trenurilor.
Potrivit CFR Infrastructură Constanța, incidentul a avut loc marți, 23 iunie, în jurul orei 17:30, la trecerea la nivel cu calea ferată din stația Dorobanțu, amplasată pe DN22C. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere arată cum șoferul unui TIR a trecut cu viteză peste șine, în timp ce bariera cobora, lovind-o și împiedicând închiderea acesteia.
Din cauza avariei, circulația feroviară pe relația Dorobanțu – Nazarcea a fost afectată. La fața locului au intervenit polițiștii de la Serviciul Siguranță Rutieră din cadrul IPJ Constanța, care au dirijat traficul rutier până la ora 19:45, când angajații SRCF Constanța au reușit să repare bariera.
CFR Infrastructură a transmis imaginile surprinse de sistemul de supraveghere către Inspectoratul de Poliție Județean Constanța, pentru identificarea și sancționarea șoferului.
Reprezentanții companiei amintesc că este în desfășurare campania națională de informare și conștientizare „FII PRECAUT! Trecerea la nivel nu iartă greșelile!”, care urmărește reducerea accidentelor produse la intersecțiile dintre drumuri și calea ferată.
Potrivit CFR, în fiecare an, nerespectarea semnalizării la trecerile la nivel cu calea ferată provoacă accidente soldate cu victime și pagube materiale importante.






