România a fost singurul stat din Uniunea Europeană în care prețul motorinei a crescut în luna mai comparativ cu aprilie, arată datele publicate de Eurostat.
Potrivit statisticilor europene, prețul motorinei a urcat în România cu 1,6% de la o lună la alta, în timp ce în toate celelalte state membre ale Uniunii Europene s-au înregistrat scăderi. Cele mai importante ieftiniri au fost în Germania, unde motorina s-a ieftinit cu 11,9%, urmată de Grecia, Estonia și Irlanda.
În ceea ce privește comparația cu aceeași perioadă a anului trecut, România se află printre țările cu cele mai mari scumpiri ale carburanților. În luna mai 2026, prețurile combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal au fost cu 30,4% mai mari decât în mai 2025.
Creșteri mai mari au fost înregistrate doar în Bulgaria (33,9%), Luxemburg (32,2%) și Lituania (30,8%).
La nivelul Uniunii Europene, prețurile la motorină au fost, în medie, cu 29% mai mari față de luna mai a anului trecut, în timp ce benzina s-a scumpit cu 16,2%.
Și prețurile benzinei au crescut în România în luna mai, cu 6,2% față de aprilie, unul dintre cele mai ridicate avansuri din Uniunea Europeană. În aceeași perioadă, benzina s-a ieftinit doar în Germania, Irlanda și Suedia.
Datele Eurostat mai arată că, per ansamblu, combustibilii și lubrifianții pentru transportul personal s-au scumpit în Uniunea Europeană cu 20,7% în mai 2026 comparativ cu aceeași lună din 2025.






