Codul roșu de caniculă, extins în aproape toată țara. Temperaturile vor ajunge până la 41 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a extins sâmbătă avertizarea de Cod roșu de caniculă, care va cuprinde, începând de luni, aproape întreg teritoriul României. Meteorologii avertizează că urmează temperaturi extreme, nopți tropicale și un disconfort termic accentuat.

Duminică, avertizarea de Cod roșu este valabilă în 16 județe din nordul și centrul țării: Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud, Suceava și Botoșani.

Începând de luni, avertizarea va fi extinsă în aproape toată țara. Doar județele Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași vor rămâne sub Cod portocaliu de caniculă.

Potrivit ANM, în zonele aflate sub Cod roșu se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse între 35 și 41 de grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind estimate în Banat și Crișana. Specialiștii avertizează că indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, ceea ce va accentua semnificativ disconfortul termic.

Nopțile vor fi tropicale, cu temperaturi minime cuprinse, în general, între 17 și 25 de grade Celsius.

Avertizarea de Cod roșu este valabilă până la 1 iulie, ora 10:00. Totodată, meteorologii anunță că, în după-amiaza și seara zilei de marți, instabilitatea atmosferică se va accentua, în special în zonele de deal și de munte.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal