“Gheața strălucitoare”, “colinde magice”, “spectacole captivante” – Primăria Constanța își alege din nou cuvintele ca într-o compunere în care cerința e să facă abuz de epitete.
Mai mult criticat decât lăudat, Târgul de Crăciun din Parcul Oleg Danovski este din nou adus în centrul atenției și promovat pe facebook de autoritățile locale, care anunță un program bogat în evenimente săptămâna aceasta.
Se garantează că vizitatorii vor descoperi “Magia sărbătorilor” în locul unde “bucuria se împletește cu farmecul sărbătorilor”, “sub strălucirea instalațiilor festive”.
“Alături de aceste recitaluri, vă invităm să pășiți pe gheața strălucitoare a patinoarului amenajat de Primăria Constanța, o experiență gratuită pentru toți vizitatorii”, mai îndeamnă autorii comunicatului.
Promisiunea este că “fiecare moment va fi o poveste de iarnă desprinsă din basme”, în contextul în care oamenii ar fi mai degrabă mulțumiți să afle că vor fi totuși în siguranță – că nu vor mai rămâne cocoțați în roata panoramică zeci de minute și că nu vor da fuga la medic după ce au gustat din “bunătățile artizanale”.





