Arhitecta șefă a orașului Năvodari, trimisă în judecată pentru luare de mită

Arhitecta șefă a orașului Năvodari a fost trimisă în judecată, în stare de libertate, pentru luare de mită, anunță Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Constanţa, într-un comunicat de presă. 

Arhitecta este acuzată de două infracţiuni de luare de mită şi a infracţiunii de folosire a funcţiei pentru favorizarea unor persoane, într-un dosar în care au mai fost trimise în judecată și alte trei persoane, fiecare pentru dare de mită. 

Potrivit procurorilor, în 2020, aceasta ar fi luat “foloase necuvenite în cuantum de 36.500 euro şi 56.530 lei (aproximativ 11.000 euro), în forma disimulată a vânzării unui imobil la un preţ derizoriu în raport cu valoarea reală, în schimbul semnării documentelor de urbanism (certificat de urbanism, autorizaţie de construire, proces-verbal de recepţie) necesare realizării unui proiect imobiliar în oraşul Năvodari”. 

De asemenea, mai notează anchetatorii, ar primit “foloase necuvenite constând în lucrări de amenajare (materiale şi manoperă) realizate la imobilul dobândit în condiţiile anterior descrise, în valoare totală de 12.853 lei, în legătură cu semnarea documentelor de urbanism (certificate de urbanism, autorizaţii de construire şi procese verbale de recepţie) necesare realizării, de către mituitor şi de către membrii familiei sale, a unor proiecte imobiliare prin intermediul firmelor controlate de aceştia”. 

În acest caz au fost dispuse măsuri asigurătorii asupra bunurilor aparţînând arhitectei. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Constanţa cu propunerea de a se menţine măsurile asigurătorii dispuse. 

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal