396 de persoane evacuate, trei atacuri de panică – Incendiu la Hotel Majestic din Olimp

0
482
hotel majestic olimp
incendiu hotel majestic

Un incendiu a izbucnit în această seară în casa liftului Hotelului Majestic din stațiunea Olimp, în zona acoperișului. Pompierii au intervenit rapid pentru limitarea și lichidarea focului.

La fața locului au acționat echipaje din cadrul Secției Mangalia cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS), precum și echipaje de prim ajutor din Techirghiol, Eforie, Palas, Smurd Vama, Smurd Costinești, Smurd Tuzla, ATPVM Medgidia și ATPVM Port.

Fumul a fost sesizat doar la ultimul etaj, în cantități mici, iar aerul a rămas respirabil. Forțele de intervenție au început imediat identificarea sursei fumului, iar între timp turiștii au început să se autoevacueze.

Managerul hotelului a anunțat inițial că în unitate se află aproximativ 350 de persoane, însă numărul real raportat ulterior de autorități a fost de 396 de persoane254 de adulți și 152 de copii cu vârste între 1 și 14 ani.

Dintre aceștia, 50 de adulți au fost evacuați de echipajele ISU, în timp ce ceilalți s-au autoevacuat. Trei persoane – doi adulți și un copil – au suferit atacuri de panică și au fost asistate medical de echipajele SMURD la fața locului, dar au refuzat transportul la spital.

Incendiul a fost lichidat rapid, fără să se înregistreze victime sau pagube semnificative. La ora redactării acestei știri, pompierii s-au retras, rămânând doar echipajele medicale pentru a monitoriza situația.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.