Forțele Navale Române au predat comanda Grupului operativ pentru combaterea minelor marine din Marea Neagră

Forțele Navale Române au predat, astăzi, comanda Grupului operativ pentru combaterea minelor marine din Marea Neagră (MCM Black Sea Task Group) Forțelor Navale ale Turciei, în cadrul unei ceremonii militare desfășurate în portul Umuryeri din Istanbul.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Apărării Naționale, evenimentul a fost însoțit de ședința bianuală a Comitetului MCM Black Sea, prilej cu care a fost prezentat bilanțul activităților desfășurate pe durata mandatului României la conducerea grupării. În perioada iulie–decembrie 2025, Forțele Navale Române au participat la această structură navală cu puitorul de mine și plase 274 „Viceamiral Constantin Bălescu”, navă-comandant a grupului, precum și cu vânătorul de mine M 270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu”.

Pe parcursul acestui interval, gruparea a fost activată în cadrul exercițiilor internaționale BREEZE și POSEIDON, desfășurate în perioadele 10–24 iulie, respectiv 4–17 octombrie.

Conform acordului semnat în ianuarie 2024, care stabilește mecanismul de rotație a comenzii, Forțele Navale ale Turciei vor conduce gruparea în următoarele șase luni, urmând ca, în a doua jumătate a anului, responsabilitatea să fie preluată de Forțele Navale ale Bulgariei. România va reveni la comanda Grupului operativ la începutul anului 2027.

De asemenea, MApN precizează că vânătorul de mine M 270 „Sublocotenent Ion Ghiculescu”, având la bord o echipă de scafandri EOD, a plecat marți, 6 ianuarie, din portul militar Constanța, pentru a se integra în gruparea navală și a participa la cea de-a opta activare de la înființarea acesteia, programată în perioada 6–18 ianuarie. Pe durata misiunii, navele grupării vor face escale în porturile Umuryeri (Turcia), Burgas (Bulgaria) și Constanța, pentru refacerea capacității de luptă.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal