Coiful dacic de la Coţofenești, furat din Muzeul Drents din Assen, unde era expus, ar fi fost recuperat, potrivit unor surse.
Informația nu a fost confirmată oficial de autoritățile olandeze, și nici de cele de la București.
Potrivit presei străine, coiful ar avea însă unele deteriorări. Totodată, ar fi fost recuperate și două dintre cele trei brățări dacice.
Artefactele au fost furate anul trecut, în noaptea de 24 spre 25 ianuarie, din Muzeul din Drents. Instituția culturală împrumutase piesele de la Muzeul Naţional de Istorie din Bucureşti.
Coiful de aur de la Cotofeneşti şi trei brăţări de aur au făcut parte din expoziţia Dacia – Tărâmul Aurului şi Argintului, găzduită în 2025 de muzeul olandez. Hoţii, echipaţi cu dispozitive pirotehnice, au pătruns în clădire şi au spart vitrinele pentru a sustrage coiful, vechi de 2.500 de ani, şi trei brăţări de aur.
Anul trecut, România a încasat suma de 5,7 milioane de euro, reprezentând despăgubirea de asigurare pentru cele patru bunuri culturale furate.






