Slujbele de Paşte din Dubai au fost anulate începând de astăzi, până la noi dispoziţii, din cauza conflictului din Orientul Mijlociu, au anunţat pe site-urile lor cele două biserici catolice din acest emirat, informează AFP.
În urma „directivelor Guvernului (…), toate slujbele bisericii noastre sunt anulate până la noi ordine„, a scris pe site-ul său biserica Sfântul Francisc de Assisi din districtul Jebel Ali.
Această zonă costieră a fost lovită de mai multe ori de rachetele şi de dronele pe care Iranul le lansează zilnic asupra vecinilor săi din Golf, ca represalii la ofensiva israelo-americană declanşată pe teritoriul iranian la 28 februarie.
„Enoriaşii sunt rugaţi să evite să vină la biserică, pentru siguranţa lor„, se precizează în text.
Biserica Sfânta Maria a publicat un mesaj similar pe site-ul său, anunţând că o liturghie din Vinerea Mare va fi transmisă pe canalul său de pe platforma YouTube.
Sursa: Agerpres






