Regimul de arie naturală protejată este instituit pentru 19 situri noi, în baza unei hotărâri aprobate în şedinţa de vineri a Guvernului.
Hotărârea modifică şi completează HG 685/2022 privind instituirea regimului de arie naturală protejată şi declararea ariilor speciale de conservare ca parte integrantă a reţelei ecologice europene Natura 2000 în România.
„Prin adoptarea actului normativ se instituie regimul de arie naturală şi declararea ariilor speciale de conservare ca parte integrantă a reţelei ecologice europene Natura 2000 în România, cu un număr de 19 noi situri, care corespund siturilor de importanţă comunitară pentru care s-au stabilit măsuri de conservare, în conformitate cu planurile de management aprobate„, a anunţat Executivul.
Aceste situri sunt: Cheile Cernei, Codru Moma, Dealul Cetăţii Deva, Fânaţele Bârca, Mlaştina Satchinez, Munţii Măcinului, Pădurea Bejan, pădurea şi mlaştinile eutrofe de la Prejmer, Piatra Mare, Porţile de Fier, tufurile calcaroase din Valea Bobâlna, Comloşu Mare, Lozna, Munţii Metaliferi, Pădurea Paniova, Pajiştea Cenad, râul Mureş între Brănişca şi Ilia, Someşul între Rona şi Ţicău, Spinoasa.
Actul normativ are la bază Tratatul de aderare la Uniunea Europeană şi Directiva Habitate şi are în vedere obligaţiile României de Protecţie a speciilor şi habitatelor de interes comunitar listate în anexele Directivei Habitate.
„România se află în procedură de infringement, din data de 02.07.2020, referitoare la punerea necorespunzătoare în aplicare a Directivei 92/43/CEE a Consiliului din 21 mai 1992. Adoptarea Hotărârii de Guvern a fost necesară şi pentru ca România să-şi îndeplinească obligaţiile asumate la nivel european şi, totodată, să evite sancţiunile de ordin financiar care ar urma în cazul neîndeplinirii acestora„, transmite sursa citată.
Sursa: Agerpres






