Tag: ora de gis
Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională. Ce este „Ora de GIS”
Elevii de liceu vor avea la dispoziție o nouă disciplină opțională, intitulată „Ora de GIS”, după ce programa școlară a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat Ministerul Educației și Cercetării.Noua materie se adresează elevilor din clasele a IX-a – a XII-a, de la filiera teoretică, atât profilului real, cât și celui umanist, indiferent de specializare.„Ora de GIS” combină elemente de geografie și tehnologia informației și comunicațiilor, dar îi introduce pe elevi și în domenii precum protecția mediului, urbanismul, transporturile, turismul, conservarea patrimoniului, gestionarea riscurilor, dezvoltarea durabilă,...




