Peste 170 de morți după o încăierare pe stadion 

174 de oameni au murit în Indonezia, după ce au năvălit pe teren, la sfârșitul unui meci de fotbal, și forțele de ordine au împrăștiat gaze lacrimogene, scrie BBC. 

Fanii au izbucnit după fluierul arbitrului, care anunța finalul partidei. Echipa Arema Malang a pierdut în faţa celor de la Persebaya Surabaya, pentru prima dată în peste 20 de ani. 

Poliția a declarat că suporterii au refuzat să se întoarcă în tribune, iar intervenția în forță a venit după ce doi polițiști și-au pierdut viața. 

În învălmășeală creată, mulți oameni au fost calcați în picioare. Pentru majoritatea însă intoxicația cu gaz a fost fatală. 

Sursa video: Twitter – NEXTA

Într-o postare pe o rețea de socializare, ministrul pentru securitate al Indoneziei, Mahfud MD, a scris că stadionul era umplut dincolo de capacitatea să maximă. Fuseseră emise 42.000 de bilete pentru o arena sportivă cu 38.000 de locuri, a menționat el. 

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal