Ambele naționale de tenis de masă ale României, feminin și masculin, vor lua startul la Campionatul European de Tenis de Masă de la Malmo, competiție programată în luna septembrie.
Tricolorele, în frunte cu Eliza Samaraa, au înregistrat a patra victorie în faza grupelor și au încheiat calificările pe primul loc, peste Turcia și Ungaria.
În ultima rundă, România a învins Ungaria, scor 3-0, în Sala Polivalentă din București în grupa A1, contând pentru turneul final din Suedia. Calificate deja, tricolorele antrenate de repurtatul technician din Constanța, Viorel Filimon și Mihaela Șteff au menținut ritmul și la ultima apariție, pentru o nouă victorie categorică.
Rezultate:
Bernadette Szocs – Leonie Hartbrich 3-0 (11-8, 11-6, 11-8)
Adina Diaconu – Mercedesz Nagyvaradi 3-1 (11-4, 11-7, 10-12, 11-7)
Elizabeta Samara – Bernadett Balint 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
În grupă, fetele au mai învins Turcia, 3-0 în ambele dueluri, și Ungaria, în tur, 3-1.
La rândul ei și echipa masculină a României pregătită de un alt constănțean, Andrei Filimon, avându-l în componență pe tânărul sportiv de pe litoral – Cristina Pletea, a defilat spre Campionatul European Malmo 2023 și a încheiat toate meciurile de calificare cu victorii doar cu 3-0.
Tricolorii au terminat acasă campania, în sala Polivalentă din București, unde au învins Slovenia cu 3-0 și în retur. Lotul național a ocupat, la final, prima poziție a grupei A6, după ce a devansat Slovenia și Ucraina.
Îndrumați de antrenorii Andrei Filimon și Ionuț Seni, jucătorii noștri și-au păstrat calmul la masa de joc și au fost decisivi la momentul potrivit împotriva slovenilor, pentru 3-0.
Rezultate partide:
Cristian Pletea – Aljaz Godec 3-1 (11-7, 9-11, 11-8, 11-4)
Hunor Szocs – Peter Hribar 3-1 (12-10, 10-12, 11-6, 11-4)
Ovidiu Ionescu – Miha Podobnik 3-0 (13-11, 12-10, 11-7)
În grupă, lotul masculin a mai învins Ucraina, 3-0 în ambele întâlniri, și Slovenia, 3-0 în primul duel.









