Handbaliștii de la CSM Constanța au câștigat la pas derbiul cu CSM București

Mult așteptatul derby al etapei a-18-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin din Sala Apollo, din capitală, dintre CSM București și CSM Constanța a fost tranșat de echipa de pe litoral, chiar din prima parte a jocului.

A fost o primă repriză clar dominată de gruparea constănțeană pregătită de George Buricea care, la pauză, conducea cu 15-8.

Cu o apărare avansată care a tăiat elanul gazdelor și un Vasile imbatabil, echipa din Constanța și-a asigurat victoria chiar din primele 30 de minute, chiar dacă trupa condusă de Buricea  l-a pierdut prematur pe Komogorov, pentru 3 eliminări consecutive. Dar balanța s-a echilibrat imediat, când Ioannou a aruncat de la 7 metri în capul lui Vasile și a primit cartonaș roșu! O dublă aeriană senzațională pe traseul Brasseleur – Ravnic – Drăgan a turnat plumb în picioarele bucureștenilor și a rupt echilibrul partidei.

Partea secundă a confruntării nu a însemnat decât un galop de sănătate pentru constănțeni care, în cele din urmă, s-au impus la 14 goluri diferență. Scor final, CSM București – CSM Constanța 20-34.

În urma acestei victorii, CSM Constanța a acumulat 39 puncte și momentan a revenit pe locul secund în Liga Zimbrilor.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal