Sârbul Novak Djokovic nu va putea participa la turneul „ATP Masters 1000” de la Indian Wells, din cauza faptului că sârbul nu este vaccinat împotriva Covid-19.
Număr 1 mondial a ales să nu se vaccineze, iar guvernul american a ales să nu relaxeze politica de interzicere a intrării în țară a persoanelor nevaccinate (valabilă până pe 11 mai).
În ultimele săptămâni, sârbul solicitase o dispensă specială din partea autorităţilor locale.
Novak Djokovic, numărul 1 mondial, s-a retras de la BNP Paribas Open 2023. Odată cu retragerea sa, Nikoloz Basilashvili intră pe tabloul principal”, se arată într-un comunicat al organizatorilor de la Indian Wells.
Astfel, Djokovic nu poate evolua la Indian Wells (6-19 martie) și, dacă nu va interveni vreo schimbare neașteptată, nu va putea juca nici la Miami Open (19 martie-2 aprilie).
Vă reamintim Novak Djokovic este de cinci ori campion atât la Indian Wells, cât și la Miami, dar nu a putut concura la aceste evenimente în ultimii ani (2021, 2022 și 2023).





