Tăierea neautorizată a arborilor, sancționată de Garda de Mediu

Garda de Mediu Constanța a efectuat verificări în municipiul Medgidia ca urmare a unui articol din mediul online cu privire la tăierea unor arbori. Ajunși la fața locului, comisarii au constatat că s-au produs tăieri neautorizate de arbori în partea de nord a orașului, în zona unde se reabilitează Parcul Intim și pe strada Republicii unde se realizează lucrări de reparații și înlocuire pavaje.

Prin urmare, Garda de Mediu a aplicat o sancțiune de 10.000 de lei.

„Primăria Medgidia nu a luat măsurile necesare pentru protecția și conservarea arborilor existenți, producând tăieri neautorizate. Au fost încălcate prevederile Legii nr.24/2007 privind reglementarea și administrarea spațiilor verzi din intravilanul localităților, fapt ce a condus la sancționarea unității administrativ teritoriale cu amendă de 10.000 lei”, transmit reprezentanții Gărzii de Mediu Constanța.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal