Ministrul Agriculturii: România ar putea primi o cantitate mai mare de cereale ucrainene

Petre Daea, Ministrul Agriculturii a anunțat astăzi, în urma unei întâlniri cu omologul său din Ucraina, Mikola Solski, măsurile luate de România pentru protejarea fermierilor români.

Ministrul român al Agriculturii a subliniat că România ar putea primi o cantitate mai mare de cereale ucrainene, în contextul în care a rămas „singura poartă de intrare pentru import”.

„În condițiile în care România a rămas singura poartă de intrare pentru import mă aștept și ne așteptăm ca să apară în România, din dorința de a prelua produsele din Ucraina, o cantitate mai mare ca până acum. Deci o situație mai dificilă pentru țară, în condițiile în care ceilalți și-au închis granițele”, a declarat Petre Daea.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal