Iohannis anunță amânarea rotativei: „Nu se va face în timpul grevei din educație”

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, astăzi, că rotativa guvernamentală se amână, în contextul grevei din educație. Președintele susține că nu e important dacă se face peste o săptămână sau două, ci e mai important să existe o procedură clară și stabilitate.

”Nu am de gând să mă opun niciunei formule care duce la o guvernare stabilă. Încă se poartă discuții, negocieri. Coaliția va stabili cum trebuie să arate viitorul guvern.

Fiind azi joi și greva încă neîncheiată, vom vedea dacă reușim să începem procedura mâine sau peste câteva zile. Nu e important dacă mâine sau peste o săptămână – două se face rocada. Important e să avem o procedură clară, să avem stabilitate.

Mâine ar trebui să înceapă procedura, asta dacă mâine se încheie greva. E nevoie ca Guvernul și coaliția să negocieze în continuare. Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

Președintele a spus că rotativa guvernamentală se poate realiza conform calendarului stabilit prin protocol, până la 1 iunie. Iohannis a transmis că a avut o discuție cu liberalii, în care le-a cerut „să trateze negocierile din coaliție și cu greviștii cu toată seriozitatea”.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal