Suntem în finală!

România este, din nou, în finala Campionatului European de Tenis de Masă, seniori echipe.

Tricolorele pregătite de antrenorii Viorel Filimon și Mihaela Șteff s-au calificat în finala competiției europene de la Malmo.

Au fost două ore și jumătate de muncă, emoții și dăruire din partea fetelor contra adversarelor din Franța, într-o semifinală trăită cu sufletul la gură și câștigată cu 3-1, în Malmo Arena.

Și de această dată colegele din lotul național s-au completat chiar și în cele mai grele momente, iar Bernadette Szocs și Adina Diaconu au pavat drumul României spre șansa de a recâștiga titlul european.

România – Franța 3-1

Bernadette Szocs – Prithika Pavade 3-1 (11-9, 11-6, 11-13, 11-7)

Elizabeta Samara – Jia Nan Yuan 1-3 (6-11, 13-11, 6-11, 3-11)

Adina Diaconu – Audrey Zarif 3-1 (7-11, 11-9, 11-8, 11-5)

Bernadette Szocs – Jia Nan Yuan 3-1 (11-8, 11-8, 5-11, 12-10)

Finala Campionatului European are loc duminică, de la 15:00, cu câștigătoarea dintre Germania și Portugalia.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal