Un grup de 20 de copii şi doi profesori însoţitori, membri ai unui ansamblu folcloric din judeţul Sibiu, care au rămas blocaţi la Dubai, urmează să se întoarcă în România cu aeronava cu care se deplasează premierul Marcel Ciolacu şi delegaţia oficială care îl însoţeşte în vizita pe care o face în zona Golfului Persic, a anunţat ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu.
„Nu au mai găsit locuri de cazare la hotel şi, evident, cu sprijinul Consulatului general al României au fost aduşi în Abu Dhabi. Se află la un hotel şi, evident, cu sprijinul domnului prim-ministru, vor fi preluaţi cu aeronava care se vă întoarce la Bucureşti„, a menţionat ministrul de Externe.
Şefa diplomaţiei române face parte din delegaţia guvernamentală aflată zilele acestea în zona Golfului Persic.
„În contextul inundaţiilor masive care au afectat în principal Dubaiul, atât Ambasada noastră de la Abu Dhabi, cât şi Consulatul General al României la Dubai au fost în contact cu cetăţenii români care s-au aflat în situaţii dificile. Iniţial, a fost vorba despre două grupuri de cetăţeni români. Pot să spun că un grup a fost adus de către compania de turism, evident, fiind în contact şi cu colegii de la Consulatul general, la Abu Dhabi şi, deja, sunt în ţară. Un al doilea grup de cetăţeni români se află în continuare în Dubai, dar sunt în legătură, atât colegii mei, cât şi compania aeriană, şi sperăm, cât mai curând, zborurile vor fi reluate şi vor fi repartizaţi să se întoarcă acasă„, a declarat Luminiţa Odobescu.
Marți, a plouat torențial în Dubai și au fost inundații masive. Potrivit meteorologilor de acolo, a fost cea mai abundentă ploaie din ultimii 75 de ani. Din această cauză, multe curse aeriene au fost amânate sau anulate.
Sursa: Agerpres
Sursa foto: Facebook – Westernpacificweather.com





