Ceremonia de încheiere a misiunii detaşamentului spaniol format din circa 150 de militari şi şase aeronave Eurofighter Typhoon, care a participat la misiuni de Poliţie Aeriană Întărită sub comandă NATO, s-a desfăşurat azi la Baza 57 de la Mihail Kogălniceanu.
Forţele Aeriene şi Spaţiale Spaniole, aflate în Baza 57 Aeriană „Căpitan Aviator Constantin Cantacuzino”, de la Mihail Kogălniceanu, predau ştafeta Forţelor Aeriene Italiene, care sunt în curs de dislocare în ţara noastră.
Conform Ministerului Apărării Naţionale, detaşamentul spaniol, format din aproximativ 150 de militari – piloţi şi personal tehnic, precum şi şase aeronave Eurofighter Typhoon, au executat, împreună cu militari ai Forţelor Aeriene Române, misiuni de Poliţie Aeriană Întărită (enhanced Air Policing) sub comandă NATO.
Sursa: Agerpres
Sursa foto: Facebook – Baza 57 Aeriană „Căpitan Aviator Constantin Cantacuzino” (foto cu rol ilustrativ)





