Școala Gimnazială nr. 10 „Mihail Koiciu” din Constanța va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, anunță administrația locală.
A fost semnat contractul de execuție a lucrărilor, care se vor desfășura pe parcursul unui an și jumătate.
“Refacem fațada și acoperișul, refacem trotuarele, înlocuim instalațiile și restaurăm toate finisajele de interior. În plus, instalăm sisteme de producere a energiei din surse regenerabile (panouri fotovoltaice, recuperatoare de căldură)”, precizează primarul Vergil Chițac.


Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 8,2 milioane de lei. Finanțarea este asigurată din bani europeni, prin PNRR.






