Școala Nr. 10 din Constanța va intra în renovare

Școala Gimnazială nr. 10 „Mihail Koiciu” din Constanța va intra într-un amplu proces de reabilitare și modernizare, anunță administrația locală. 

A fost semnat contractul de execuție a lucrărilor, care se vor desfășura pe parcursul unui an și jumătate. 

Refacem fațada și acoperișul, refacem trotuarele, înlocuim instalațiile și restaurăm toate finisajele de interior. În plus, instalăm sisteme de producere a energiei din surse regenerabile (panouri fotovoltaice, recuperatoare de căldură)”, precizează primarul Vergil Chițac. 

Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 8,2 milioane de lei. Finanțarea este asigurată din bani europeni, prin PNRR. 

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal