Administraţia Prezidenţială îşi va diminua bugetul propriu cu 20% la rectificarea bugetară, a afirmat azi preşedintele Nicuşor Dan, în cadrul unei conferinţe de presă, la Palatul Cotroceni.
„În momentul în care o să vină rectificarea bugetară pentru 2025, Administraţia Prezidenţială va propune o reducere cu 20% a bugetului propriu, pentru a participa la acest efort colectiv„, a arătat şeful statului. Va fi o economie de 20 de milioane de lei, susține el.
Nicuşor Dan a mai declarat că măsurile pentru reducerea deficitului bugetar sunt provizorii.
„Vreau să transmit românilor că este o chestiune provizorie, că România are potenţial economic. Aşa cum am spus de mai multe ori, la sfârşitul lui 2026, dacă nu facem greşeli, vom intra în OCDE, în aşa fel România va fi interesantă pentru investitorii străini„, a precizat președintele.
De asemenea, el a punctat că România are nevoie de o lege a salarizării, cu „o abordare foarte nuanţată pe toate categoriile şi să dispară sporurile„.
El a afirmat că acele „sporuri justificate” trebuie să fie incluse în legea salarizării unitare, însă pentru elaborarea acestei legi a estimat „un an – un an şi jumătate”.
În prezent, a apreciat preşedintele, „au trebuit luate nişte măsuri din topor pentru că nu era timp pentru analiză şi ne presa timpul„.
Sursa: Agerpres






