Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, va părăsi Penitenciarul Târgșor, după ce Tribunalul Prahova a decis joi, în mod definitiv, eliberarea sa condiționată.
Hotărârea vine în urma cererii formulate de Udrea, iar instanța a considerat că sunt îndeplinite condițiile legale pentru punerea în libertate înainte de termen.
Udrea a primit undă verde pentru eliberarea condiționată, după ce Tribunalul Prahova a admis la sfârșitul lunii mai contestația depusă de aceasta. Instanța a decis ca din pedeapsa de 6 ani de închisoare primită în dosarul „Gala Bute” să îi fie scăzută o perioadă cumulată de aproximativ 8 luni.
Udrea se află în Penitenciarul Târgșor din iunie 2022, după ce a fost extrădată din Bulgaria. În dosarul care a trimis-o după gratii, ea a fost acuzată că a pus în mișcare un mecanism prin care persoane apropiate ei primeau bani de la firme private, în schimbul garanției că Ministerul Turismului – pe care îl conducea – își va plăti la timp datoriile pentru lucrări finanțate.
Potrivit anchetatorilor, banii încasați ar fi ajuns fie direct la Udrea, fie la Organizația PDL București sau la fostul președinte al Federației Române de Box, Rudel Obreja. De asemenea, procurorii susțin că fostul ministru le-ar fi cerut angajaților din minister să-și încalce atribuțiile de serviciu la achiziția unor servicii de promovare pentru gala de box în care a luptat Lucian Bute.
Prejudiciul estimat în acest caz este de aproximativ 3 milioane de euro.






