Dobrogea continentală, sub cod galben de caniculă

Canicula persistă în Drogrogea continentală, pentru încă două zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

Conform ANM, zona continentală a județelor Constanța și Tulcea se află sub cod galben de temperaturi ridicate și disconfort termic, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi de 35-37 de grade Celsius.

Sursa foto: captură meteoromania.ro

Atenționarea meteo este valabilă de astăzi și mâine, în intervalul orar 12:00 – 21:00.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal