Egiptul anunță deschiderea oficială a Marelui Muzeu Egiptean

După ani de așteptare și mai multe amânări, Egiptul a anunțat în mod oficial: Marele Muzeu Egiptean (GEM) va fi inaugurat pe 1 noiembrie, în apropierea celebrelor piramide din Giza.

Clădit cu o investiție de un miliard de dolari, muzeul promite să fie o veritabilă comoară arheologică: peste 100.000 de artefacte, dintre care mai bine de jumătate vor putea fi admirate de public. Vedeta incontestabilă va fi vasta colecție a faraonului Tutankhamon, ce numără peste 5.000 de obiecte din timpul domniei acestuia.

Cu o suprafață impresionantă de 50 de hectare și o estimare de cinci milioane de vizitatori pe an, autoritățile egiptene mizează pe un impuls puternic pentru turismul național.

Premierul Mostafa Madbouly a anunțati că președintele Abdel Fattah el-Sisi a aprobat data de 1 noiembrie pentru deschiderea oficială a muzeului. Inițial, evenimentul fusese programat pentru 3 iulie, însă a fost amânat în contextul conflictului regional dintre Israel și Iran. De altfel, proiectul a fost întârziat de mai multe ori și din cauza pandemiei de COVID-19, dar și a altor tensiuni din zonă.

Va fi un eveniment excepțional, care va pune în lumină patrimoniul cultural al Egiptului”, a declarat premierul Madbouly în cadrul unei reuniuni de guvern.

Potrivit autorităților de la Cairo, odată deschis, Marele Muzeu Egiptean va deveni cel mai mare muzeu arheologic din lume dedicat unei singure civilizații – civilizația egipteană.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal