Val de amenzi pe apele României. 48.000 de lei, în doar o săptămână

Între 11 și 17 august, autoritățile au verificat respectarea regulilor de siguranță pe apă, vizând ambarcațiunile de agrement și cele de pescuit. Ofițerii de siguranță din cadrul căpităniilor și oficiilor de căpitănie au derulat controale în baza Hotărârii Guvernului nr. 1704/2024, care stabilește sancțiunile aplicabile în transportul maritim și pe căile navigabile interioare.

În total, 235 de ambarcațiuni au fost verificate – 92 utilizate în scop personal, 138 pentru agrement comercial și 5 pentru pescuit. În urma acțiunilor, au fost aplicate 13 sancțiuni: opt amenzi, însumând 48.000 de lei, și cinci avertismente.

Printre neregulile constatate, se numără desfășurarea de activități de agrement nautic comercial fără avizul Autorității Navale Române, lipsa certificatelor internaționale obligatorii sau conducerea ambarcațiunilor cu documente suspendate. Amenzile aplicate au variat între 1.000 și 20.000 de lei. În plus, trei conducători de ambarcațiuni și mai mulți pasageri au fost sancționați pentru că nu purtau veste de salvare, abateri pentru care s-au aplicat atât amenzi, cât și avertismente.

Pe durata controalelor, ofițerii au efectuat și 17 testări cu etilotestul.

Autoritățile transmit că verificările vor continua și reamintesc că respectarea regulilor de navigație și purtarea echipamentelor de protecție sunt esențiale pentru siguranța tuturor celor care ies pe apă.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal