Face ce face și ajunge din nou în prim plan. Vorbim despre Craiova, care, în prag de primăvară iese în evidență cu un model de stație de autobuz… cel puțin deosebită, care – desigur – a stârnit numeroase discuții pe internet, datorită formei de vufniță.
„O nouă stație de autobuz creată de Eco Urbis a fost montată în zona Parcului Romanescu. Sperăm să se înscrie curând printre obiectivele agreate de craioveni și să îi convingă pe cât mai mulți să circule cu autobuzul. În curând vor apărea și alte stații de autobuz atractive, în diferite colțuri ale orașului, executate de Secția Creație a Eco Urbis„, a anunțat ieri, pe pagina sa de Facebook, primărița Lia Olguța Vasilescu.

Unii au apreciat originalitatea, alții însă au criticat ideea, incluzând-o în categoria kitsch.
Orașul din Bănie a făcut… furori vara trecută și cu alte stații de autobuz atipice – unele cu butaforii care simbolizau fructe.







