0,96 mg/l alcool în aerul expirat. Șofer de 26 de ani, reținut după un accident rutier în județul Constanța

Un tânăr de 26 de ani a fost reținut de polițiștii constănțeni după ce a provocat un accident rutier pe DN 22, fiind depistat sub influența alcoolului.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, accidentul s-a produs în dimineața zilei de 21 iunie, în jurul orei 5:00. Polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la coliziunea dintre autoturismul condus de tânăr și un alt autoturism, la volanul căruia se afla un bărbat de 67 de ani.

În urma impactului, o femeie de 67 de ani, pasageră în cel de-al doilea autoturism, a fost rănită.

Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest. În cazul tânărului de 26 de ani, rezultatul a indicat o concentrație de 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit că bărbatul se află în stare de recidivă postexecutorie.

După administrarea probelor, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă. Astăzi, el urmează să fie prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, cu propuneri corespunzătoare.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal