11 dosare penale pentru șoferi prinși băuți la volan, în doar o săptămână, în județul Constanța

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța au întocmit 11 dosare penale pentru conducere sub influența alcoolului, în urma unei acțiuni desfășurate în perioada 15 – 21 iunie.

Potrivit IPJ Constanța, oamenii legii au efectuat peste 2.500 de testări cu aparatul etilotest, în cadrul unei campanii menite să prevină accidentele provocate de șoferii aflați sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive.

În aceeași perioadă, polițiștii au reținut 27 de permise de conducere în vederea suspendării.

De asemenea, au fost depistați 16 șoferi care consumaseră alcool, dar aveau o concentrație mai mică de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat. În aceste cazuri au fost aplicate sancțiuni contravenționale și au fost întocmite procese-verbale.

Reprezentanții Poliției reamintesc că legislația rutieră din România prevede toleranță zero pentru consumul de alcool la volan.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal