Premierul britanic Keir Starmer și-a anunțat demisia

Premierul britanic Keir Starmer a anunţat astăzi că va demisiona din funcţia de şef al guvernului şi a promis că va face tot ce-i stă în putere pentru a gestiona un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters. Decizia vine la mai puțin de doi ani după victoria categorică în alegerile generale, care promitea să pună capăt instabilității politice din Regatul Unit.

Potrivit Reuters, un nou lider va fi instalat până la reluarea activității Parlamentului în luna septembrie.

Poziția premierului a devenit tot mai fragilă în ultimele luni, iar situația s-a complicat semnificativ vineri, când Andy Burnham, primarul regiunii Greater Manchester și principalul rival al lui Starmer, a câștigat clar un scrutin parlamentar și a revenit la Westminster. Burnham este favorit pentru a ajunge în Downing Street.

Duminică, ministrul britanic al comerţului Peter Kyle a declarat că premierul Keir Starmer, subminat de scăderea popularităţii sale, „s-a întâlnit cu o serie largă de persoane” într-o perioadă de „reflecţie despre realităţile politice, provocările şi oportunităţile cu care se confruntă” el.

Tot ieri, cotidianul The Observer scria pe prima pagină că Starmer „ar urma să demisioneze” azi, în timp ce publicaţia The Sunday Telegraph anunța că premierul este „pregătit” să plece.

Sursa: Agerpres

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal