Două persoane au murit înecate, în incidente separate, produse în cursul acestei după-amiezi pe malurile Canalului Dunăre–Marea Neagră.
Primul caz a fost raportat în Medgidia, în apropierea fabricii de amidon. O femeie a fost găsită fără viață în apă, iar echipajul medical al Serviciului de Ambulanță Județean (tip B2) ajuns la fața locului nu a mai putut face nimic pentru a-i salva viața.
La foarte scurt timp, o a doua tragedie a fost descoperită la Cernavodă. O altă femeie a fost găsită decedată pe malul canalului, iar intervenția unei ambulanțe SAJ B2 nu a schimbat din păcate deznodământul.
„La data de 15 mai a.c., în jurul orei 12.10, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cernavodă au fost sesizați cu privire la faptul că pe malul Canalului Dunăre Marea Neagră se află cadavrul unei femei. Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că cele sesizate se confirmă, fiind vorba de o femeie de 49 de ani. Ulterior, în jurul orei 12.30, polițiștii din cadrul Serviciului Siguranță Transporturi au fost sesizați cu privire la faptul că în Canalul Dunăre Marea Neagră, în apropiere de municipiul Medgidia, se află cadavrul unei femei, de 53 de ani. Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că cele sesizate se confirmă. În ambele cauze, cercetările sunt continuate de polițiști”, au transmis reprezentanții IPJ Constanța.






