Mobilizare de forțe, în această dimineață, la ieșire din Mangalia, spre Albești, după ce un microbuz și un autoturism s-au ciocnit. Având în vedere numărul mare de posibile victime, a fost activat Planul Roșu de Intervenție.
La fața locului au fost trimise 8 echipaje de prim ajutor și un echipaj de terapie intensivă mobilă, 3 autospeciale pentru transport personal și victime multiple și 3 ambulanțe SAJ.
Potrivit primelor date, în microbuz se aflau 10 persoane, iar în autoturism una singură, care nu este încarcerată.
Trei dintre cei implicați în accident au fost transportați spre spital. Ceilalți sunt, deocamdată, evaluați medical la fața locului, toți fiind conștienți, potrivit salvatorilor.

UPDATE:
„Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative„, a precizat IPJ Constanța.
Cercetarea la fața locului este în desfășurare.
Din cauza accidentului rutier, traficul în zonă este blocat.
Au ajuns la spital 8 femei și 4 bărbați, o altă persoană refuzând transportul.
UPDATE:
Planul roșu a fost dezactivat la ora 8:23.
Potrivit celor mai noi informații de la ISU Constanța, din accidentul rutier au rezultat 14 răniți – 4 femei și 9 bărbați, transportați la spitalul din Mangalia si o persoană asistată medical la locul intervenției, care refuză transportul la spital.
Sursa foto: ISU Constanța






