Vânătorul de mine M270 Sublocotenent Ion Ghiculescu a plecat duminică, 22 martie, din portul militar Constanța pentru a participa la cea de-a noua activare a grupării navale MCM BLACK SEA 2026, misiune multinațională destinată combaterii minelor marine în Marea Neagră.
Nava românească are la bord un echipaj format din 45 de marinari militari, precum și o echipă de scafandri EOD, specializată în neutralizarea dispozitivelor explozive subacvatice. Din gruparea operativă mai fac parte nave ale Forțele Navale ale Turciei, respective nava de sprijin logistic A-575 Ekmekci și vânătorul de mine M-267 Ayvalık, precum și dragorul maritim MS-63 Priboi al Forțele Navale ale Bulgariei.
Pe durata misiunii, navele vor face escale pentru refacerea capacității de luptă în porturile Varna și Constanța. În perioada 27 martie – 4 aprilie, gruparea va participa la exercițiul multinațional SEA SHIELD 2026, organizat de Forțele Navale Române.
În cadrul aceleiași activări, doi ofițeri români vor face parte din statul major al grupării MCM BLACK SEA, contribuind la coordonarea operațiunilor.
Operația MCM BLACK SEA are ca obiectiv principal menținerea siguranței traficului maritim în regiune, prin misiuni de supraveghere, recunoaștere și neutralizare a minelor marine, într-un context regional marcat de riscuri sporite la adresa navigației comerciale și militare.






