Doi bărbați, de 35 și 39 de ani, au fost prinși de polițiștii antidrog și procurorii DIICOT în timp ce ridicau un colet trimis din Olanda, care conținea aproximativ patru kilograme de substanțe psihoactive.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției Române, anchetatorii au stabilit că, în cursul lunii iunie, bărbatul de 39 de ani ar fi introdus în România, din Olanda, aproximativ patru kilograme de N-ethylnorpentedrone, o substanță cu efecte psihoactive, destinată comercializării.
Pe 19 iunie, cei doi au fost prinși în flagrant în timp ce intrau în posesia coletului. A doua zi, procurorii DIICOT au dispus reținerea acestora.
Ulterior, Tribunalul București a decis arestarea preventivă pentru 30 de zile a unuia dintre suspecți, în timp ce celălalt a fost plasat în arest la domiciliu pentru aceeași perioadă.
Cei doi sunt cercetați pentru efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive și complicitate la această infracțiune.






