Simion: AUR va vota numai un premier propus de AUR şi un guvern din care să facă parte

Preşedintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susţine doar un premier propus de Alianţa pentru Unirea Românilor şi un guvern din care face parte formaţiunea sa.

AUR poate vota numai un premier propus de AUR şi un guvern din care să facă parte. Altfel, soluţia noastră este întoarcerea la voinţa poporului. Astăzi Nicuşor Dan a fost foarte grăbit şi ne bucură acest lucru. Nu a făcut aprecieri. Şi mă bucur că nu mai există genul de calificative depreciative la adresa noastră„, a spus Simion în cadrul unei conferinţe de presă susţinute după consultările de la Palatul Cotroceni.

Pe de altă parte, liderul AUR a subliniat că nu exclude nicio variantă, deoarece doreşte să fie parte a soluţiei, nu parte a problemei.

George Simion a afirmat că Ilie Bolojan „nu mai trebuie să joace rolul de premier”, după ce a fost demis pe data de 5 mai.

Toate cărţile sunt pe masă şi toate propunerile sunt pe masă. Eu îmi cunosc rolul, locul în această formaţie. Noi am fost al doilea partid al ţării. Sigur că i-am spus că vrem o nominalizare AUR. Suntem al doilea partid. Trebuie în mod normal, constituţional, prima oară să treacă peste prima fază, peste primul partid al ţării, care iar începe cu o retorică ‘ăla nu, ăla nu’. Va fi foarte greu să formezi o majoritate. Nu există guverne minoritare. Există numai guverne susţinute de o majoritate parlamentară, iar dorinţa noastră este ca această majoritate parlamentară să se reflecte în viitoarea formulă guvernamentală. Pentru că dacă nu ai susţinere politică şi nu ai reprezentanţi politici într-un guvern politic cu un vot majoritar în Parlament, vom ajunge în două-trei luni în aceeaşi situaţie„, a apreciat el.

Simion a respins declaraţiile deputatului George Becali, potrivit căruia AUR ar fi acceptat iniţial să susţină Guvernul Veştea.

Domnul Becali nu spune întotdeauna adevărul. Sau cel puţin nu acesta este adevărul. Nu este adevărat că noi i-am fi promis lui Nicuşor Dan că vom vota acest guvern. Nu a existat astfel de posibilitate. Poate domnul Becali a fost dezinformat de domnul Grindeanu„, a spus el.

Potrivit liderului AUR, audierile miniştrilor propuşi trebuie să fie suficient de lungi, astfel încât parlamentarii să poată pune întrebări în cadrul comisiilor de specialitate. George Simon a menţionat că la alegerile din mai 2025 societatea românească a fost „divizată artificial” între proeuropeni şi antieuropeni.

Eu nu aş fi scos ţara nici din UE, nici din NATO. Doar că este o diferenţă de opinii şi cu siguranţă eu nu aş fi dat banii românilor, mai ales în actuala criză, către Ucraina„, a precizat el. 

Sursa: Agerpres

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal