Social-democrații stabilesc strategia pentru formarea Executivului. Discuții cu PNL și UDMR

Conducerea PSD se reunește miercuri, de la ora 12:00, într-o ședință online a Biroului Permanent Național, pentru a decide ce pași vor urma social-democrații în procesul de formare a unui nou Guvern și pentru a stabili mandatul cu care liderii partidului vor participa la negocierile cu celelalte formațiuni parlamentare.

Potrivit unor surse politice, tot miercuri ar putea avea loc discuții între PSD, PNL și UDMR, în încercarea de a ajunge la un acord privind constituirea unei majorități parlamentare care să susțină un eventual guvern minoritar condus de PSD.

Marți, președintele Nicușor Dan a declarat că, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, începe să se contureze varianta unui guvern politic minoritar și a subliniat că procesul de formare a noului Executiv trebuie accelerat.

„Am avut astăzi consultări cu partidele şi grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluţii de deblocare a crizei politice în care ne aflam. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a transmis șeful statului într-un mesaj publicat pe platforma X.

Nicuşor Dan a invitat partidele parlamentare să înceapă discuțiile pentru semnarea unui astfel de acord și, ulterior, să facă propuneri pentru alcătuirea unui guvern minoritar susținut de această înțelegere parlamentară.

Președintele a insistat că instalarea unui guvern funcțional și stabil reprezintă o urgență, motiv pentru care negocierile și desemnarea noului Executiv ar trebui să se desfășoare într-un ritm rapid.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal