UPDATE: PSD își asumă guvernarea. Grindeanu, propus pentru postul de prim-ministru

Conducerea PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să participe la guvernare și să îl propună pe președintele formațiunii, Sorin Grindeanu, pentru funcția de prim-ministru.

Anunțul a fost făcut chiar de liderul social-democraților, după ședința Biroului Permanent Național desfășurată la Palatul Parlamentului.

„Biroul Permanent Naţional al PSD a decis, în unanimitate, să îşi asume guvernarea, iar preşedintele partidului va fi propunerea de premier”, a declarat Sorin Grindeanu.

Decizia vine în contextul negocierilor pentru formarea unui nou Executiv, după ce Guvernul condus de Adrian Veștea nu a obținut votul de încredere al Parlamentului.

„România se află într-o situaţie extrem de complicată. Economia se resimte după experimentele nefericite, mai ales din ultimul an, iar puterea de cumpărare a populaţiei şi în special a categoriilor vulnerabile s-a prăbuşit. Avem nevoie rapid de un Guvern funcţional şi nu de un nou sezon de conflicte politice. Încrederea oamenilor, a românilor în clasa politică în acest moment este zero. Şi toţi, inclusiv noi, avem partea noastră de responsabilitate pentru că s-a ajuns în acest punct. Cred că a venit vremea să nu mai arătăm cu degetul unii către alţii, ci să venim cu soluţii concrete care să pună mai presus pe oameni, pe români, decât calculele politice care ne-au ghidat în ultimele săptămâni. Din acest motiv, PSD a decis astăzi, în Biroul Politic Naţional, în unanimitate, să-şi asume responsabilitatea, răspunderea guvernării, iar preşedintele partidului să fie propunerea de premier”, a spus Sorin Grindeanu.

Președintele PSD a cerut un vot colegilor de partid pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniştri, în cazul în care PSD va primi mandatul de la preşedintele României.

„PSD îşi poate asuma guvernarea doar în condiţii clare şi transparente. De aceea am decis să avem o echipă de negociere care să discute cu celelalte formaţiuni politice pro-occidentale din Parlament draftul unui acord politic. Vorbim de lucruri generale legate de priorităţile României pe termen scurt şi mediu – PNRR, OCDE, SAFE – şi respectarea ţintelor de deficit, şi nu de condiţii impuse Partidului Social Democrat. PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un Guvern PSD, atunci acesta va fi un Guvern care nu se va teme şi care nu va sta cu căciula în mână în faţa nimănui, va fi în serviciul românilor şi atât. PSD va juca exclusiv pe mâna sa. Obiectivul este simplu: relansare economică şi recâştigarea încrederii românilor în capacitatea clasei politice de a livra prosperitatea. Este singura idee care trebuie să stea la baza acestui acord politic, indiferent de formula pe care o va alege preşedintele Nicuşor Dan”, a precizat Grindeanu.

Grindeanu a insistat că PSD nu acceptă negocieri bazate pe împărțirea funcțiilor.

„Personal resping orice pact pe funcții, doar pe idei care să ofere, așa cum am spus, prosperitate”, a afirmat liderul social-democraților.

Referindu-se la măsurile de reformă, Sorin Grindeanu a declarat că administrația publică trebuie reorganizată, însă a atras atenția că „reforma administrației nu înseamnă datul oamenilor afară”. El a dat ca exemplu posibilitatea reorganizării comunelor foarte mici și a susținut că este nevoie de un audit al administrației pentru a stabili direcția de urmat.

Grindeanu a anunțat și că, dacă va ajunge la Palatul Victoria, nu intenționează să aibă o structură guvernamentală încărcată.

„Dacă voi primi mandatul de prim-ministru, vă anunț că nu voi avea niciun vice-premier. Nu cinci, nici unul”, a spus acesta. Ulterior a nuanțat afirmația, precizând că ar putea exista „poate, maxim unul”.

Liderul PSD consideră că, în actualul context politic, cea mai probabilă soluție rămâne un executiv minoritar.

„România trebuie să aibă un guvern. Și pare că în acest moment soluția nu este decât aceasta. Un guvern minoritar”, a concluzionat Sorin Grindeanu.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal