Armata României a introdus în dispozitivul său de apărare sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziție de Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic dintre cele două țări.
Potrivit reprezentanților Ministerului Apărării, sistemul a devenit operațional după ce a parcurs toate etapele necesare de testare, evaluare și validare.
Statul Major al Apărării precizează că adaptează permanent sistemele de supraveghere și apărare a spațiului aerian, pentru a îmbunătăți capacitatea de reacție și pentru a crește nivelul de protecție a populației.
Merops este o tehnologie modernă care utilizează algoritmi de inteligență artificială pentru a detecta, urmări și neutraliza ținte aeriene de mici dimensiuni, care zboară la altitudini joase, cum sunt dronele.
Integrarea acestui sistem consolidează capacitatea Armatei României de a identifica și contracara amenințările reprezentate de aeronavele fără pilot și completează măsurile deja existente pentru protejarea spațiului aerian național.
Reprezentanții Armatei României arată că procesul de modernizare a sistemelor de apărare aeriană și anti-dronă continuă în colaborare cu aliații și partenerii țării, pentru a răspunde provocărilor actuale de securitate și pentru a asigura protecția cetățenilor și a teritoriului național.






