PSD îl acuză pe Ilie Bolojan că blochează formarea Guvernului

Primele reacții din partea PSD au apărut la scurt timp după ce președintele Nicușor Dan a anunțat că negocierile pentru formarea noului Guvern au intrat din nou în impas. Mai mulți lideri social-democrați au lansat critici la adresa președintelui PNL, Ilie Bolojan, pe care îl acuză că împiedică găsirea unei soluții politice.

Fostul ministru al Finanțelor, Adrian Câciu, susține că Ilie Bolojan este responsabil pentru blocajul negocierilor și îl acuză că „își bate joc de România și de români”.

Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români, îl minte pe Președintele României și sfidează pur și simplu orice elementar bun-simț politic”, a transmis Adrian Câciu într-o postare pe Facebook.

La rândul său, deputatul PSD Alexandru Rogobete afirmă că România traversează o perioadă de incertitudine politică de aproape două luni, acuzând lipsa de responsabilitate și negocierile prelungite dintre partide.

Am ajuns în punctul în care România pare tranzacționată între grupuri de interese. Miza nu este funcția de prim-ministru sau cea de ministru, ci România”, a scris Rogobete pe Facebook.

Social-democratul i-a adresat un apel direct liderului PNL, cerându-i să pună capăt negocierilor prelungite și să prioritizeze interesele cetățenilor.

„Domnule Bolojan, opriți-vă! România nu este sat fără câini. Oamenii acestei țări merită mai mult decât spectacol politic și negocieri interminabile. Puneți România și românii pe primul loc. Mâine poate fi deja prea târziu”, a transmis Alexandru Rogobete.

Reacțiile liderilor PSD vin în contextul în care consultările de la Palatul Cotroceni s-au încheiat fără un acord privind formarea noului Executiv, iar președintele Nicușor Dan a făcut apel la partidele parlamentare să revină la masa negocierilor pentru constituirea unei majorități și învestirea unui Guvern cu puteri depline.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal