S-a rupt „sfânta tăcere” de serviciu, în Arhiepiscopia Tomisului. Preoții din județul Constanța încep să-l acuze pe Înaltpreasfințitul Teodosie de păcate ascunse. Aceștia spun că Tomitanul le cere bir atât din salarii, cât și din donații, iar dacă nu se supun, sunt scoși de pe funcții. Slujitorii Domnului ne-au mărturisit faptul că Arhiepiscopia Tomisului le reține o mare parte din banii pe care ei trebuie să-i primească de la stat. Spre exemplu, un preot din Constanța a ținut să ne ofere o declarație, implorându-ne, în același timp, să-i păstrăm identitatea ascunsă, ca să nu fie dat afară din parohie. Omul este convins de faptul că Arhiepiscopia Tomisului îi oprește 1000 de lei, din salariu, în mod ilegal. Cu banii lui, dar și ai altor preoți, instituția ar face mai departe afaceri care să servească unor interese ce nu țin de nimic sfânt, este convins preotul.
„Dumneata ai putea să trăiești cu banii mei? Să-ți pui întrebarea asta, după ce îți explic cât câștig. De la Culte, în mod normal eu trebuie să încasez un salariu net de 3000 de lei, pe lună. Arhiepiscopia Tomisului îmi oprește în jur de 1000 de lei, din această sumă care mi se cuvine. Eu am o familie mare și în acest moment traversăm o perioadă dificilă. Deci, noi toți trebuie să mâncăm din 2000 de lei.”, ne-a măturisit preotul.
Părintele se oprește din declarații pentru câteva clipe și ne mai roagă încă odată, să nu-i dăm numele și parohia. Îl asigurăm că nu-l vom trăda, iar Slujitorul Domnului își recapătă suflul și continuă seria dezvăluirilor:
„Eu și mulți alți preoți din județul Constanța am cerut lămuriri de la Arhiepiscopia Tomisului. Am cerut să ni se explice de ce nu primim salarii întregi. Nu ne-au răspuns, în schimb am aflat că banii sunt opriți la trezorerie, ca să ni se plătească niște dări. Nu cred asta, pentru că din ce știu și mi-au spus oameni de încredere, ce se strânge la trezoreria Arhiepiscopiei Tomisului, toată suma este folosită pentru afacerile lor, dar și ca să achite datorii mari către ANAF. Nu sunt doar eu în situația asta, ci și alți preoți. Sunt foarte mulți, dar nu vorbesc, de frică.”, a completat părintele.
Omul spune că în acest moment, se formează o mișcare de rebeliune în rândul preoților din județul Constanța. Mai mulți slujitori spun că trăiesc fiecare zi în stres, frică și neajunsuri, iar Arhiepiscopia nu găsește soluții pentru problemele lor. Mai mult, cei care ar îndrăzni să vorbească public despre neregulile din sânul bisericii, ar fi imediat excluși de sistem, un sistem care a apucat în mâinile unui dictator, exclamă bărbatul care a decis să ne facă aceste dezvăluiri.
„Noi nici nu putem să criticăm public Arhiepiscopul, pentru asta, deoarece există o lege a noastră, internă, prin care ni se pune în vedere să nu-l denigrăm. Nu poți să spui nimic, dar absolut nimic despre el, pentru că ești dat afară, dezbrăcat de haină. Mai, băiatule, ca să scurtăm, tu ai auzit de Coreea de Nord? Teodosie este cu noi, exact ca dictatorul Kim Jong-un.”, acuză preotul.
Mereu e loc de mai rău. În satele din județul Constanța ar exista cazuri de preoți care nu au văzut nici măcar un leu din salariu, mai spune slujitorul Domnului.
„Sunt și preoți care primesc în mână doar 1400 de lei, aici mă refer la cei de la oraș. Restul banilor, cum am mai explicat, dar mă repet, sunt reținuți de Arhiepiscopie. Dar se poate și mai rău, dacă slujești la țară. Știu că alți preoți, de la sate nu primesc nici măcar un ban. Lor, Arhiepiscopia le dă în loc de bani, lumânări și iconiție și le spune să le vândă, ca să-și facă de un salariu. Și mie mi-au spus să iau bani de la oameni, dar nu pot să iau pielea de pe ei. Maximum mai fac din donații 200 de lei în plus, pe lună.“, mai susține preotul.
La ora spovedaniei, în fața presei a venit și un călugăr, care a primti al doilea botez, chiar de la Înaltpreasfințitul Teodosie. Acesta completează seria acuzelor dure, pornite de preotul pe care l-ați citit până acum.
„Și călugării care sunt închinoviați Arhiepiscopiei au dreptul să primească o anumită sumă de bani lunar, tot de la Culte. Avem acest drept, dar ne este oprit cu totul de către Arhiepiscop. El a ajuns să ceară bir de la biserici și mănăstiri. La țară e cel mai greu! Cunosc cazuri concrete ale unor preoți care nu mai știu ce soluții să găsească, pentru a nu face foamea. Să nu credeți că preoții scapă doar cu partea cedată forțat din salariu. Ei trebuie să dea și bani din donațiile strânse. Dacă nu aduc tributul în fața Arhiepiscopului, sunt mutați imediat! Nu se discută! Vine altul, că doar de la teologie ies pe bandă rulantă.”, susține călugărul.
Preoții fără Bacalaureat
„Există în județul Constanța oameni care au fost făcuți preoți deși aceștia nu au nici măcar Bacalaureatul. Chiar dacă nu au stiudiile necesare, devin preoți și încasează salarii, la fel ca preoții onești, cu facultate. Un exemplu este preotul Nicodim de la mănăstirea Colilia. Acesta nu are Bacalaureatul! A dat BAC-ul și vara trecută și nu l-a luat, asta în condițiile în care și-a angajat profesor de meditații, pentru Limba Română.”, declară sursa noastră.
Am prezentat toate aceste acuze grave reprezentanților Arhiepiscopiei, care nu au negat faptul că preotul Nicodim a ajuns să slujească fără Bacalaureat și implicit fără facultate. Au ținut doar să arate că în Constanța poți fi preot și dacă nu ți-a plăcut școala.
„Hirotonirea personalului clerical se face conform regulamentelor în vigoare la data hirotoniei. Situația descrisă nu încalcă niciun regulament.”, dă lămuriri Arhiepiscopia.
Cât despre „dictatura” Arhiepiscopului:
„Nu analizăm opinii personale și deplasate în privința regulamentelor BOR. E hilar să-ți acuzi propriile legi de organizare, fie că nu le cunoști, fie că nu le înțelegi.” se arată un punctul de vedere exprimat de Arhiepiscopie.
În privința salariilor, biroul de comunicare ne explică faptul că nu are nicio implicare, pentru că banii ajung la parohii, în mod direct. Dacă sunt greșeli, ori incorectitudini, acolo s-ar produce.
„Autorii textelor sunt foarte buni romancieri, dar dovedesc grave lacune de cunoaștere și înțelegere a funcționării administrației bisericești. La citatele trimise, care nu au nici o dovadă demonstrată, spunem așa:
1.Contribuția de la Stat pentru salariile preoților reprezintă venit brut, nu net, din care se opresc impozitele legale. Nu Arhiepiscopia, ci parohia unde preotul este numit se ocupă de plata acestor impozite. Restul de plată, ca venit net, se achită tot de către parohie.
2.Afirmațiile sunt fără acoperire. Arhiepiscopia nu are nici o posibilitate de a opri banii din salarii, deoarece contribuțiile sunt virate de către stat, prin SSC, direct pe persoana fizică nominalizată.
3.Arhiepiscopia nu face „plăți în natură”, cu obiecte de cult, cum sugerează aiuritor acuzatorii. Arhiepiscopia nu livrează obiecte de cult direct preoților, nici măcar parohiilor, ci numai protoieriilor subordonate.
4. Nivelul contribuțiilor este stabilit de către stat, prin Secretariatul de Stat pentru Culte (SSC). Arhiepiscopia, repetăm, nu are nici o posibilitate de a interveni în relația preot-SSC.”, susține Arhiepiscopia Tomisului.





