Novak Djokovic, interzis la Indian Wells

Sârbul Novak Djokovic nu va putea participa la turneul „ATP Masters 1000” de la Indian Wells, din cauza faptului că sârbul nu este vaccinat împotriva Covid-19.

Număr 1 mondial a ales să nu se vaccineze, iar guvernul american a ales să nu relaxeze politica de interzicere a intrării în țară a persoanelor nevaccinate (valabilă până pe 11 mai).

În ultimele săptămâni, sârbul solicitase o dispensă specială din partea autorităţilor locale.

Novak Djokovic, numărul 1 mondial, s-a retras de la BNP Paribas Open 2023. Odată cu retragerea sa, Nikoloz Basilashvili intră pe tabloul principal”, se arată într-un comunicat al organizatorilor de la Indian Wells.

Astfel, Djokovic nu poate evolua la Indian Wells (6-19 martie) și, dacă nu va interveni vreo schimbare neașteptată, nu va putea juca nici la Miami Open (19 martie-2 aprilie).

Vă reamintim Novak Djokovic este de cinci ori campion atât la Indian Wells, cât și la Miami, dar nu a putut concura la aceste evenimente în ultimii ani (2021, 2022 și 2023).

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal