Tag: triaj epidemiologic
Școala în vremea gripei. În ce condiții au început elevii constănțeni cursurile
Școala a început astăzi în ”stare de alertă epidemiologică”, din cauza gripei. Unitățile de învățământ s-au redeschis în condiții normale, fără restricții, însă elevii care au intrat astăzi în bănci au trecut în mod obligatoriu printr-un triaj epidemiologic.Unele școli l-au facut în curte, chiar la poartă, iar altele în fiecare clasă. Triajul a fost făcut de medicul școlar, iar acolo unde nu există, profesorii au apelat la părinți și la asistenții medicali comunitari.„Am luat legătura cu DSP. Vor pune la dispoziție măști care sunt distribuite la nivelul uniăților de...




