BNR, o nouă emisiune numismatică

Banca Naţională a României lansează astăzi, în circuitul numismatic, un set de monetărie cu tema 150 de ani de la inaugurarea Gării de Nord. Aversul prezintă o imagine actuală a Gării de Nord din București, inscripția „GARA DE NORD BUCURESTI” și anul „2022”. Reversul redă portretul și numele domnitorului Carol I, o imagine de epocă a Gării de Nord din București, inscripția „150 ANI DE LA INAUGURAREA GARII DE NORD” și anul inaugurării „1872”.

Setul de monetărie conţine monedele româneşti aflate în circulaţie respectiv 1 ban, 5 bani, 10 bani și 50 bani precum şi o medalie de calitate proof din argint 800‰ cu diametrul de 28 mm, cântărind 15,5 g, cu margine netedă.

Setul de monetărie va fi prezentat sub formă de pliant, introdus într-un etui, piesele componente fiind încastrate în locaşuri speciale. Medalia din argint şi monedele care alcătuiesc setul sunt realizate în condiţii de calitate proof like, precizează BNR.

Tirajul maxim al acestei emisiuni numismatice este de 5.000 seturi iar preţul de vânzare, exclusiv TVA, pentru setul de monetărie este de 320,00 lei.

Lansarea în circuitul numismatic a setului de monetărie cu tema 150 de ani de la inaugurarea Gării de Nord se realizează prin sucursalele regionale Bucureşti, Cluj, Constanța, Dolj, Iaşi şi Timiş ale Băncii Naţionale a României.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal