Bunăstarea orașului, ,,prioritatea” primarului. De ce nu-i stă mintea la alegeri lui Chițac

Vergil Chițac, primarul Municipiului Constanța, a declarat miercuri, în emisiunea Jurnalul de Seară, la Digi24, că are în vedere să candideze, însă nu a luat o decizie definitivă în acest sens. Mai mult, primarul a declarat că nu i-a stat capul la candidatură, ci la proiectele pe care le are în derulare în municipiul Constanța.

„Prioritățile mele sunt legate de maturizarea proiectelor și terminarea proiectelor care sunt în execuție fizică în Constanța, sunt pe ultima sută de metri. Deci practic, poate nu mă credeți, dar nu mi-a stat capul la așa ceva”.  a declarat Chițac în emisiunea lui Prelipceanu.

De asemenea, edilul crede că reducerea cheltuielilor nu este un motiv substanțial pentru comasarea alegerilor. Prezent la Digi 24, edilul a explicat de ce nu ar trebui să se facă economie atunci când vorbim despre exercitarea dreptului la vot.

Este o idee bună, dar eu nu sunt printre cei care cred că reducerea cheltuielilor este un motiv substanțial pentru a face această… Nu sunt printre liberalii care cred treaba asta pentru că în numele democrației trebuie să cheltuim oricâți bani ar fi posibil. Dacă democrația este sistemul politic, așa cum spunea Churchill, cel mai bun dintre cele care s-au inventat, deși este imperfectă, cred că merită să cheltuim. Mai ales că, domnul Prelipceanu, dacă m-ați întreba care sunt prioritățile României, pe primul loc, în momentul de față, v-aș spune că noi trebuie să ne consolidăm sistemul democratic. Deci, în numele ăsta trebuie să cheltuim bani.” a mai spus Vergil Chițac, la Digi 24.

Inscrie-te la newsletter-ul nostru saptamanal